KRONIKA ROKU 2003

08.02    GLIWICE
WOJEWÓDZKIE SPOTKANIE DZIAŁACZY KOLARSKICH PTTK

uczestnicy: Renata M. Bogusław G. Jarosław U. Mariusz B. Edward K. Andrzej H.

 

 

 

22.03    ŻORY 
XIII WIOSENNE SPOTKANIE NA GICHCIE

uczestnicy: Agata S. Irena S. Paweł S. Józef S. Tadeusz K. Jarosław U. Mariusz B.

 06.04    TYCHY
ROZPOCZĘCIE TURYSTYCZNEGO SEZONU KOLARSKIEGO

uczestnicy: Renata M. Bogusław G. Mirosław S. Mariusz B. Andrzej H.

Wyjazd na rajd do końca stał pod znakiem zapytania. Był niedzielny poranek, wystraszeni zimową pogodą nie potrafiliśmy zdecydować się na wyjazd. W końcu decyzja zapadła - jedziemy. Gdy przyjechaliśmy na metę rajdu spotkaliśmy wielu znajomych z różnych klubów. Po uroczystym otwarciu rajdu wszyscy wyruszyliśmy w krótką trasę wokoło jeziora Paprocańskiego, zahaczając na moment na teren Dworku Myśliwskiego w Promnicach. Trasa nie była łatwa, w niektórych miejscach była oblodzona i zasypana śniegiem. Zmarznięci dojechaliśmy na metę, na której czekało rozpalone już ognisko. Po posileniu się gorącą kiełbaską wzięliśmy udział w konkursach, w których część z nas zdobyła nagrody.

 
     

12.04    STANOWICE
 
XVII RAJD KOLARSKI „RAMŻÓW”

uczestnicy: Mariusz G. Renata M. Mirosław S. Irena S. Józef S. Marek S. Jarosław U. Zbigniew P. Stanisław K. Marian M

Dziesięcioosobową drużyną zgłosiliśmy się na mecie rajdu w Stanowicach. Nie obyło się bez przygód podczas jazdy. Tuz po wyjeździe z Jastrzębia koleżanka Irka złapała gumę, ale po szybkiej interwencji Józka mogła bez problemu dojechać do Stanowic.
Wyjazd z Jastrzębia Rozpoczęcie rajdu
       
Jak zwykle wystawiliśmy mocną reprezentację do udziału w konkursach. Był rzut oponą do celu, toczenie obręczy rowerowej.
I udało się, zdobyliśmy nagrody, między innymi Marian M., który brał udział w naszym wyjeździe na rajd po raz pierwszy. Życzymy mu wytrwałości i wielu zdobytych nagród.
Jarek zdobywa nagrody     "Wiercipięta Team"

13.04    RYBNIK KAMIEŃ
RAJD „WITAJ WIOSNO”

uczestnicy: Mariusz B. Mariusz G. Renata M. Mirosław S. Irena S. Józef S. Marek S. Jarosław U. Stanisław K. Edward K. Marek W-W

Na spotkanie w Miasteczku Ruchu Drogowego stawiła się 11-osobowa ekipa z prezesem PTTK/Jastrzębie na czele. Na mecie rajdu czekało na nas przygotowane ognisko, przy którym można było się ogrzać, upiec kiełbaskę i porozmawiać z dawno nie widzianymi znajomymi.

Zdobywca nagród Podczas rajdu
       

Nasza drużyna wystawiła najlepszych do udziału w konkursach. Jak się potem okazało z powodzeniem.

Uczestnicy rajdu Dwaj Prezesi

29.04-09.05    obóz wędrowny
SZLAKIEM WIELKIEJ WOJNY 1409-1411

uczestnicy: Mirosław S. Wiesław Z. Jarosław U. Mariusz B. Zbigniew P.

Inna ekipa 20-27.07 Renata i Bogdan (opis)
                                                                                                                                                                    !!!!!!! A tu Jaro i Gruby co sobie napiszecie  to będziecie mieli !!!!!!

01.05 wycieczka
GRODZIEC ŚLĄSKI

uczestnicy: Renata M. Bogusław G.

W pierwszy majowy dzień postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę do Grodźca, gdzie znajduje się renesansowy zamek z XIV w., obecnie Instytut Zootechniczny PAN, otoczony pięknym, zabytkowym parkiem. Rosną w nim olbrzymie okazy starych drzew, w cieniu których zrobiliśmy sobie przerwę, posilając się przed dalszą drogą. Podczas powrotu do domu zwiedziliśmy jeszcze zabytkowy drewniany kościółek w Bielowicku p.w. św. Wawrzyńca z 1701 r.

Zamek w Grodźcu Śląskim

 

Bielowicko - kościół p.w. św. Wawrzyńca

02.05 wycieczka
MIEDŹNA

uczestnicy: Renata M. Bogusław G.

W piękny, słoneczny dzień wybraliśmy się na szlak kościółków drewnianych, przede wszystkim powiatu pszczyńskiego. Zwiedziliśmy m.in. kościoły w Łące, Miedźnej, Grzawie, Ćwiklicach. Po drodze zatrzymaliśmy się przy zamku w Pszczynie, a potem przy rezerwacie żubrów w Jankowicach. Ostatnim etapem naszej wycieczki była zapora w Goczałkowicach. Mimo, że nie wpuszczono nas na teren zapory, obejrzeliśmy ją z miejsca dostępnego dla turystów. Podczas naszej majowej wycieczki przejechaliśmy 113 km i bardzo zmęczeni, późnym wieczorem wróciliśmy do domu.

Pszczyna

 

Łąka kościół p.w. św. Mikołaja z 1660 r.

11.05    CHUDÓW
RAJD 50-LECIA ODDZIAŁU PTTK GLIWICE  i 45-LECIA KLUBU

uczestnicy: Mariusz B. Wiesiek Z. Andrzej H.

25.05    ŻORY
25 RAJD BUDOWLANYCH

uczestnicy: Mariusz G. Agata S. Irena S. Paweł S. Józef S. Marian M.

25.05    CIESZYN
ROWEROWY RAJD "ONDRASZKA"

uczestnicy: Mariusz B. Tadeusz K. Mirosław S. Jarosław U. Wiesław Z.

 31.05    RADLIN
XIV RAJD„ŚWIĘTO ROWERU”

uczestnicy:  Renata M. Mirosław S. Agata S. Irena S. Paweł S. Józef S. Dorota W. Marek S. Stanisław K. Marian M. Mariusz B. Bogusław G.

W sobotni, słoneczny dzień 12 osób z naszego klubu wybrało się na rajd do Radlina. Warto było. Oprócz wspaniałej zabawy na mecie ... zdobyliśmy trzecie miejsce w konkursie na "Najliczniejszą Drużynę spoza Powiatu Wodzisławskiego". Oby tak dalej.

01.06    JASTRZĘBIE ZDRÓJ
IV RODZINNY RAJD ROWEROWY

Nasz rajd okazał się rodzinny nie tylko z nazwy. Na metę zgłaszały się całe rodziny: niemowlęta jadące w fotelikach umocowanych do rowerów rodziców, dzieci starsze samodzielnie pedałujące na swoich rowerach (często na trój- lub czterokołowych), byli też rodzice i dziadkowie. Na terenie jastrzębskiego OWN przeprowadzono szereg konkursów, rozdano upominki dla najliczniejszej rodziny, najstarszego i najmłodszego uczestnika rajdu. Nagrody dla zwycięzców wręczał sam vice Prezydent Miasta. Pogoda nam dopisała, a atmosfera była bardzo rodzinna, jak to na rodzinny rajd przystało.

       
Rodzinny nie tylko z nazwy Pamiątkowe zdjęcie z Prezydentem Cała drużyna "Wiercipiętów"

08.06    TYCHY
VI RAJD„ŚWIĘTO ROWERU”

uczestnicy: Mariusz B. Zdzisław L. Jarosław U. Marek S. Mirosław S.

08.06    JASTRZĘBIE ZDRÓJ
RAJD W 40 ROCZNICĘ NADANIA PRAW MIEJSKICH                                              

 

                                                         

14-21.06    CZECHOWICE
43 OGÓLNOPOLSKI ZLOT PRZODOWNIKÓW TURYSTYKI KOLARSKIEJ

uczestnicy: Renata M. Bogusław G. Wiesław Z. Mariusz B. Mirosław S.

Podczas tegorocznego zlotu miano Przodownika Turystyki Kolarskiej uzyskało troje członków klubu:
Renata M. Bogusław G. i Wiesław Z.
Zdobywając ten tytuł nasi przedstawiciele wysłuchali wykładów doświadczonych Przodowników i zwiedzili mnóstwo zabytków ziemi gliwickiej. Na zakończenie zlotu pozytywnie zdali egzaminy i odebrali legitymacje.
W trakcie pobytu w Czechowicach była możliwość zdobycia "Odznaki Ziemi Gliwickiej".

Czechowice Było też ognisko
   
Pławniowice Góra Św. Anny - Muzeum Czynu Powstańczego
Gliwicka radiostacja Świerklaniec    

21.06    GRABOWNIA
II RAJD „NOC ŚWIĘTOJAŃSKA”                              

uczestnicy: Renata M. Dorota W. Bogusław G. Marek S.

W chłodny czerwcowy wieczór wyruszyliśmy z Rybnika do Grabowni. Oczywiście nie obyło się bez małych przygód na trasie, Dorocie zepsuła się lampka, tak ważna podczas nocnych wycieczek. Ale mając przy boku dwóch sprytnych mężczyzn Marka i Bogdana usterka została wnet usunięta.
Na mecie zastaliśmy sporą grupę kolarzy, choć nie tak liczną jak podczas dziennych rajdów. Każdy uczestnik mógł się posilić gorącą kiełbaską własnoręcznie upieczoną nad ogniskiem lub żurkiem. Były także konkursy, m.in. na najpiękniejszy świętojański wianek.

Przy ognisku

   

22-27.06    PIENINY
32 OGÓLNOPOLSKI RAJD „SZLAKAMI OBROŃCÓW GRANIC"

uczestnicy: Mariusz B. Mirosław S. Tadeusz K. Jarosław U. 

29.06    ŻORY
X ZLOT KOLARSKI "WANDRUSA"

uczestnicy: Agata S. Irena S. Paweł S. Józef S. Marek S. Zdzisław L. Wiesław Z.

06.07    WODZISŁAW ŚLĄSKI
I JASTRZĘBSKI RAJD NA BASZTĘ      

Wyjazd uczestników rajdu miał miejsce w Parku Zdrojowym. Pogoda co prawda nie zachęcała do rowerowych wycieczek, mimo to na mecie  zgłosiło się 23 kolarzy, z czego 12 z poza Klubu "Wiercipięta". Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzenia wodzisławskiej "romantycznej" baszty. Podczas tego rajdu Klub Turystyki Rowerowej "Wiercipięta" pozyskał troje nowych członków. Zachęcamy do licznego udziału w rajdach i życzymy powodzenia.

"Romantyczna" baszta

 

Wszyscy w komplecie

12-20.07    SVENDBORG/DANIA
60 MIĘDZYNARODOWY ZLOT TURYSTÓW KOLARZY

uczestnicy: Renata M. Edward K. Bogusław G. Mariusz B.

Dania to kraj przyjazny dla rowerzystów, raj dla wielbicieli dwóch kółek. Organizator zlotu tak przygotował trasy, aby można było zwiedzić najatrakcyjniejsze zakątki ich kraju.

Widok przez szprychy Svendborg - flagi

Podczas naszych wycieczek zobaczyliśmy wiele pięknych wiatraków, główny element krajobrazu. Poszczególne duńskie wyspy połączone są ze sobą potężnymi mostami, a ten najdłuższy w Europie mieliśmy możliwość zobaczyć na własne oczy, a niektórzy z nas pojechać nim do Kopenhagi.

Traneaker - wiatrak Svendborg - wiatrak
Małe a cieszy...
Rudkobing - Edek Rudkobing - Mariusz

Na trasie jednej z wycieczek znalazł się ogromny, usytuowany na dębowych balach, pośrodku jeziora zamek - Egeskov Slot.  Otoczony hektarami ogrodów sprawiał oszałamiające wrażenie. Na terenie zamku znajduje się Muzeum Weterana, w którym można zobaczyć setki starych samochodów.

Egeskov Slot Egeskov Slot

Na zakończenie zlotu postanowiliśmy zwiedzić jeszcze słynny duński Legoland. Jest tam mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Legoland - ulica Kopenhagi

Legoland

20-27.07    obóz wędrowny
SZLAKIEM WIELKIEJ WOJNY 1409-1411

uczestnicy: Renata M.  Bogusław G.

Zaraz po powrocie z Danii Mariusz zawiózł nas do Sochaczewa, gdzie rozpoczął się nasz obóz. Trasa przejechana przez nas liczyła łącznie 710 km, wiodła przez malowniczo położone miasta i wioski, obfitujące w wiele zabytków - zamki, kościoły, muzea ... Zwiedziliśmy m.in. Grunwald, Dąbrówno, Olsztyn,  Malbork, Grudziądz, Golub Dobrzyń.

przeczytaj cały artykuł

 

Każdy kto przejedzie całą trasę "Szlaku Wielkiej Wojny" i odda do zweryfikowania swoją kronikę może zdobyć przepiękną odznakę. Zachęcamy wszystkich, bo trasa jest naprawdę ciekawa pod względem krajoznawczym.Odznaka "Szlaku Wielkiej Wojny"
Grunwald Malbork  

W Nowym Mieście Lubawskim redaktorów "Gazety Nowomiejskiej" tak zainteresowała nasza podróż, że postanowili przeprowadzić z nami wywiad i umieścić go w swojej gazecie na pierwszej stronie. Jesteśmy z tego bardzo dumni.

Toruń - zamek krzyżacki Ach ta ... Ameryka

03.08    KOŃCZYCE
 
I JASTRZĘBSKI RAJD NA ZAMEK

Jak na większość rajdów, również i na ten wyruszyliśmy z Miasteczka Ruchu Drogowego. Trasa wiodła wytyczonymi szlakami rowerowymi Euroregionu. Na mecie pod zamkiem w Kończycach Małych nasza najmłodsza członkini klubu rozlosowała nagrody dla wszystkich uczestników rajdu.

Spotkanie przed rajdem Marta losuje nagrody    
       

Po zakończeniu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i udaliśmy się na basen w Kończycach, gdzie spędziliśmy miło czas.

Wszyscy uczestnicy rajdu     I już po rajdzie...

 09.08    CHUDÓW
II RAJD NA ŚREDNIOWIECZNY JARMARK

uczestnicy: Bogusław G. Renata M. Irena S. Józef S. Zdzisław L. Dagmara W. Mirosław W. Wiesław Z.

To już drugi Średniowieczny Jarmark w Chudowie. Tym razem pogoda nam dopisała, Marek S. nie śpiewał nam piosenek, więc i słońce świeciło na niebie przez cały dzień. W tym roku udostępniony został do zwiedzania zamek i utworzone w nim muzeum. Jak zwykle na Jarmark przybyło wielu rycerzy ze swoimi białogłowymi. Były pokazy walk rycerskich, strzelania z łuku, w którym każdy mógł sprawdzić swoją celność.

Korowód Z wizytą u kata ...

07-17.08    USTRZYKI DOLNE
51 CENTRALNY ZLOT TURYSTÓW KOLARZY

uczestnicy: Mariusz B. Marek W-W. Renata M. Bogusław G. Irena S. Józef S.

W tym roku Centralny Zlot miał swoje miejsce w Ustrzykach Dolnych. Była to doskonała baza wypadowa do Leska, Arłamowa, na zaporę nad Soliną i wielu innych atrakcyjnych miejsc.
Podczas pobytu na zlocie zwiedziliśmy sporo bieszczadzkich cerkwi, zamków, odwiedziliśmy również piękną Kalwarię Pacławską, która na wszystkich uczestnikach zrobiła ogromne wrażenie.

Logo zlotu     Arłamów
 
 
  Wojtkowa -
drewniana cerkiew
Stefkowa-
drewniana cerkiew
Równia-
drewniana cerkiew

23-24.08    wycieczka
JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA

uczestnicy: Renata M. Bogusław G.

Pierwszy etap tegorocznego wyjazdu na Jurę.
W sobotę celem naszej wycieczki były okolice Chrzanowa. Zwiedziliśmy zamek i skansen w Wygiełzowie, zamek Tenczynek. Następnie podążyliśmy malowniczą jurajską trasą do Krakowa Mydlniki Wapiennik, skąd korzystając z usług PKP wróciliśmy do Chrzanowa, a  stamtąd do Skały.
Właśnie ze Skały w pochmurny niedzielny poranek wyruszyliśmy na podbój Ojcowskiego Parku Narodowego, zwiedzając po drodze Jaskinię Wierzchowską i zamek w Korzkiewie.
Teren Ojcowskiego Parku Narodowego turystów do zwiedzania swoich zabytków - zamki w Ojcowie i w Pierkowej Skale, Jaskinię Łokietka i wiele innych.
Podczas naszych wypraw na Jurę zdobywaliśmy "Odznakę Miłośnika Jury"

 

Zamek - Rudno Tenczynek
 
Brama Krakowska

31.08    PILCHOWICE
X ROWEROWE POŻEGNANIE WAKACJI

uczestnicy: Mariusz B. Stanisław G. Irena S. Józef S. Dagmara W. Mirosław W.

06.09    RADLIN
VII MARATON "SOKOŁA"

uczestnicy: Mariusz B. Bogusław G. Renata M. Agata S. Paweł S. Irena S. Józef S. Jarosław U. Zbigniew P. Zdzisław L. Dagmara W. Mirosław W.

W kolejnym maratonie zorganizowanym przez Sekcję Turystyki Kolarskiej "Sokół" Koła PTTK "Gronie" z Radlina wzięło udział dwanaścioro Wiercipiętów. Cały rajd polegał na przejechaniu trasy, wyznaczonej przez organizatora. Do wyboru były trzy długości tras: 20 km - do miejscowości Krzyżkowice, 50 km do Raszczyc i 100 km do Bierawy. Przed wyjazdem na trasę każdy uczestnik otrzymał mapę z naniesionymi punktami kontrolnymi, które należało podbić na trasie. Maraton był maratonem tylko z nazwy, ponieważ nie miał charakteru wyścigu, chociaż były wyznaczone limity czasowe na poszczególne dystanse. Nasza grupa wybrała się na 20 km odcinek rajdu, który przejechała w czasie 1:25. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

07.09    wycieczka
JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA

uczestnicy: Renata M. Bogusław G. Marek S.

Ogrodzieniec - zamek

Drugi etap wyjazdu na Jurę.
Tym razem wybraliśmy się we troje w częstochowską część Jury. Rozpoczynając nasza wycieczkę w Rabsztynie, przejechaliśmy łącznie 64 kilometry. Naszym celem było przede wszystkim zwiedzenie zamków w  Ogrodzieńcu, Bydlinie, Pilicy, ale nie pogardziliśmy również Muzeum Przyrodniczym w Smoleniu.
Na zakończenie naszej wędrówki wstąpiliśmy na zasłużony posiłek i podążyliśmy w drogę powrotną do Rabsztyna, gdzie czekał na nas niezawodny czerwony samochodzik.

Pilica - zamek

12-14.09    TERLICKO/CZECHY
XVI RAJD IM. ŻWIRKI I WIGURY

Relacja uczestniczki rajdu Ewy G.
Uczestnicząc z „Wiercipiętami” w Rajdzie im. Żwirki i Wigury trasą Jastrzębie – Terlicko miałam okazję poznać fantastycznych ludzi z humorkiem. Na przykład Pana Mareczka i jego „puch marny”, czyli Panią Dorotkę. Z nimi nie można się nudzić.
W trakcie tego rajdu zorganizowany był konkurs w podjeździe pod górę na czas. Oczywiście „chłopcy” i „dziewczynki” startowali osobno, żeby było sprawiedliwie. Do wygrania były prawdziwe medale:
złoty (Ewa G. i Bogusław G.), srebrny (Monika G. i Mariusz B.) oraz brązowy (Agata S. i Paweł S.)
Głównym celem  jednak było złożenie hołdu pod pomnikiem tragicznie zmarłych Żwirki i Wigury. Był to rajd trzydniowy, lecz część osób tego samego dnia pojechała do domu, a co się dalej działo wiedzą tylko ci, którzy zostali do końca.

Przed rajdem Złożenie kwiatów
przed pomnikiem

 

 
Terlicko - pomnik

Zdobywcy medali

20.09    GOSTYŃ
V RAJD KOLARSKI SZLAKAMI OBROŃCÓW ŚLĄSKA

uczestnicy: Irena S. Paweł S. Józef S. Zdzisław L. Dagmara W. Mirosław W.

21.09    RYBNIK KAMIEŃ
RAJD NA ZAKOŃCZENIE SEZONU "ŻEGNAJ LATO"

uczestnicy: Bogusław G. Marek S. Zdzisław L. Dagmara W. Mirosław W. Wiesław Z. Ewa G. Monika G.

W niedzielny poranek ośmioosobową grupą popedałowaliśmy z Jastrzębia do Rybnika. Na mecie czekało na nas wiele konkursów. Między innymi slalom rowerowy z przełożeniem kubka z wodą, toczenie piłeczki kijem, rzucanie lotkami w tarczę oraz rzucanie oponami na wbity w pewnej odległości palik na sprężynie. Było to trudne wyzwanie i mało kto sobie z tym poradził. Dla „leniuszków” i „głodomorów” było duże ognisko, przy którym można było posiedzieć i upiec kiełbaskę. Jednym słowem był to bardzo miło i przyjemnie spędzony czas.

Ewa G.

24-26.09    GÓRY SOWIE
XI SPOTKANIA TURYSTYCZNE POLICJI

uczestnicy: Mirosław S. Tadeusz K. Jarosław U. Mariusz B.

28.09    WODZISŁAW ŚLĄSKI
XXXVI RAJD GOŁĘŻYCÓW

uczestnicy: Zdzisław L. Dagmara W. Marta W. Mirosław W. Wiesław Z.

Na rajd udało się pięcioro reprezentantów naszego klubu. Organizatorem tego rajdu była Sekcja Turystyki Kolarskiej "Sokół" z Radlina oraz PTTK Oddział Wodzisław Śl.
Na mecie rajdu rozegranych zostało szereg konkursów, między innymi konkurs krajoznawczy o regionie.

04-05.10    wycieczka
ŻYWIECCZYZNA I BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY

uczestnicy: Renata M. Bogusław G.

 
Ośrodek Edukacyjny BgPN   Zubrzyca Górna - skansen

18.10    CZERWIONKA LESZCZYNY
17 ZAKOŃCZENIE SEZONU

uczestnicy: Wiesław Z.

 19.10    CHUDÓW
46 ZAKOŃCZENIE SEZONU KOLARSKIEGO

uczestnicy: Mariusz B. Mirosław S. Wiesław Z.